Kilka porad dla zdrowych zębów - Dla dentystów

dentysta cieszyn

W stanach zaawansowanych chorób zębów jedną

Uzębienie pełni w organizmie podstawową rolę. Pozwala bowiem na rozdrabnianie i spożywanie pokarmów. Pełni także istotną funkcję w procesie mowy, o czym można się przekonać w prosty sposób - słuchając wypowiedzi osoby, któr

Kilka porad dla zdrowych zębów - Dla dentystów dentysta cieszyn
a nie posiada zębów. Z tego też powodu każdy człowiek powinien w szczególny sposób dbać o stan swoich zębów. Tym bardziej, że zaniedbać ten temat można bardzo szybko. Wystarczy zaprzestać codziennego szczotkowania zębów lub czynić to w sposób niedokładny.

Każdy zresztą zdaje sobie sprawę, iż choroby zębów bardzo szybko dają o sobie znać. Ból zębów należy bowiem do najbardziej nieprzyjemnych rodzajów bólu, zniechęcając skutecznie osobę, która go odczuwa do wykonywania jakichkolwiek czynności. Ból zęba zresztą świadczy o dość daleko posuniętym problemie z tym organem. Wtedy nie pozostaje już nic innego, jak dentysta, do którego trzeba się udać z jak najszybszą wizytą.

Stomatologia zna wiele sposobów radzenia sobie z chorobami zębów. W stanach zaawansowanych chorób zębów jedną z najczęściej wybieranych sposobów leczenia jest endodoncja, często nazywana leczeniem kanałowym. Ten rodzaj zabiegów obejmuje przede wszystkim skoncentrowanie się na miazdze zęba, która to jest najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych.

Bez względu jednakże na rodzaj schorzenia, jakie trawi zęby nigdy nie warto zwlekać z wizytą u dentysty, bowiem przeciąganie w czasie momentu rozpoczęcia leczenie może skończyć się jedynie większym bólem i bardziej skomplikowanym sposobem radzenia sobie z tym problemem przez dentystę.


Z tego powodu w gabinetach stomatologicznych

Wiele dzieci boi się chodzić do dentysty - nie oszukujmy się, dorośli też miewają z tym problemy. Jednak jest to tak samo ważny lekarz jak rodzinny, więc nie można odpuszczać wizyt tylko z powodu strachu. Zwłaszcza, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Dentysta jest nikim innym, jak człowiekiem, takim jak ty i ja. Różni się od nas tylko wiedzą na temat stomatologii (a trzeba wiedzieć, że stomatologia to nie bułka z masłem do nauki, jako jedna z dziedzin nauk medycznych), oraz tym, że ty siedzisz w fotelu, a twoją buzię to właśnie on musi naprawiać. Lekarz stomatolog zajmuje się nie tylko sprawdzeniem, czy z zębami wszystko w porządku, czy są zdrowe itd., ale również leczy je jeśli jest taka potrzeba.

Największym strachem każdego jeśli chodzi o wizytę u dentysty jest leczenie endodoncyjne (kanałowe), które jest trochę skomplikowane dla zielonych w temacie przyziemnych ludzi. Endodoncja zajmuje się wyłącznie rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Używa się do tego specjalistycznych bardzo cienkich narzędzi. To prawda, że nie jest to przyjemne uczucie, a bywa wręcz bolesne dla pacjenta, jednak właśnie dlatego powinno chodzić się na kontrole, aby uniknąć tak przykrych doświadczeń.

Lekarze stomatologii nie chcą zrobić nam krzywdy, co warto zaznaczyć, ponieważ wielu przerażonych pacjentów myśli odwrotnie. Tak jak nie jest to przyjemne dla nas, tak w pewnym stopniu nie jest i dla dentysty. Z tego powodu w gabinetach stomatologicznych przed wykonaniem zabiegów mogących sprawiać ból daje się lub proponuje znieczulenie. Nie tylko dla wygody specjalisty, ale i naszej.

Następnym razem przed wizytą trzeba przypomnieć sobie zdanie
"Dentysta też człowiek" i wyobrazić sobie jakbyśmy by czuli się na jego miejscu. Strach uleci w mgnieniu oka.


Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe to coś, czego obawia się każdy pacjent borykający się z silnym bólem zęba. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ dzisiejsza stomatologia poszła o tyle do przodu, że endodoncja może być całkiem krótkim i bezbolesnym procesem.

Co to tak naprawdę endodoncja? To nic innego jak dział stomatologii obejmujący rozpoznawanie i leczenie chorób miazgi zębowej oraz chorób dotyczących tkanek okołowierzchołkowych. Wykonuje się je za pomocą bardzo cienkich narzędzi, aby z precyzją dostać się do komory zęba oraz jego kanałów. Leczenie takie wykonuje się w cięższych przypadkach takich jak rozległa próchnica, martwica zęba lub jego złamanie.

Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego, dentysta powinien wykonać zdjęcie rentgenowskie, aby upewnić się w jakim stanie są kanały.

Leczenie z zakresu endodoncji to jedno z bardziej kosztownych leczeń w stomatologii. Cena leczenia jednego zęba zaczyna się od 200 zł za leczenie i 150 za wypełnienie. Do takiej ceny należy także doliczyć cenę lekarstwa i zdjęcie rentgenowskie. Podsumowując, leczenie kanałowe rozpoczyna się od kilkuset złoty. Fakt, to dosyć dużo, jednakże prawidłowo wykonane znacznie przedłuża żywotność zęba.

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje leczenie kanałowe przednich zębów czyli siekaczy i kłów. Osoby niepełnoletnie mogą z kolei liczyć na bezpłatną naprawę zębów, które mają nie więcej niż trzy kanały.

Jeśli towarzyszy Ci silny ból oraz nadwrażliwość na zimne i ciepłe pokarmy- udaj się do dentysty, być może konieczne będzie leczenie kanałowe.